Meie kodu Valgamaal

Aastal 2008 otsustasime rajada maakodu Lõuna-Eestis. Armas väikelinn Otepää, selle piirkonna kaunis loodus, Tartu linna ja Otepää Golfiklubi lähedus, suurepärased võimalused sportlikuks tegevuseks nii suvel kui talvel said määravaks koha otsingul. Leidsime müüa oleva kinnistu, mida piirasid mets ja järv. See oli just see mida nii väga soovisime. Parim valik sellele looduslikult kaunile kohale oli palkmaja. Maja, mis hingab, mille sisekliima on suurepärane ja igati tervislik võrreldes linnamajadega. Valisime palgitehnoloogia (nn. liimpalgi), kus puidulamellid on tugevasti kokku liimitud. Palgid kestavad kaua ja hoiavad hästi soojust.

Sobiva ehitusfirma leidmiseks tegime uuringuid ja meie valik langes Ants Randmaa poolt asutatud ja juhitud firmale ‘Ritsu’. Olime ja oleme tänaseni oma valikuga väga rahul. Ritsu töödejuhataja Ivo Tomson andis meile väga üksikasjaliku, põhjaliku ja arusaadava ülevaate maja ehituse, materjalide, tähtaegade ja maksegraafiku kohta. Valisime Ritsu näidisprojekti, mis sobis kokku meie vajadustega. Väikesed meiepoolsed soovitud muudatused projektis tegi firma arhitekt. Maja küttesüsteemiks valisime maakütte ja võimalike elektrikatkestuste puhuks lisaks kaminahju. Kõik kokku lepitud, võis töödega alustada. Meie maja ehitus anti brigaadile, mida juhtis Jüri Martin. Detsember 2008 ‘löödi kopp maasse’ ja maja ehitus algas.

Tahaksin siinjuures mainida, et meie ise oma maamaja ehituse käiku algusest kuni valmimiseni kohapeal jälgida ei saanud. Samal ajal elasime ja töötasime välismaal. Kõik toimus Interneti teel ja vahendusel – lepingud/maksed, küsimused/vastused, materjalide/värvide valik jne.. Internetis oli võimalik vaadata Ivo poolt saadetud fotosid töö käigust ja valida värvilahendusi saunale, vannitoale, maja välisseinale, katusele, puitparketile jne. Meie sõbrad olid üllatunud taolisest asjade käigust (majaehitus Interneti teel !) ja hüüdsid nagu ühest suust, et kus on järelvalve inspektsioon. Alati meeldiv ja sõbralik, aga samal ajal konkreetne ja korrektne asjade ajamine ja tähtajaline tööde teostamine meile mingit niisugust küsimust pähe ei toonud. Arvan, et usaldus oli aktsepteeritud ja kahepoolne. Ja see kahepoolne usaldus oligi saanud tõeks .........

2009 aasta 3. Juunil saabusime Eestisse ja meie esimene käik oli meie just valminud maamaja juurde. See oli tõeline ja eeskätt ülimat rõõmu pakkuv üllatus. Esimene pilk vastvalminud majale – see oli palju kaunim ja värvikam, kui olime seda Interneti teel ette kujutanud. Loodusesse loodud – just nii me seda olimegi soovinud. Maja lõhnas värske puidu järele ja milline siseõhk. Heledad puitseinad jätsid palju avarama ja ruumikama mulje, kui olime oma mõttes seda ette kujutanud. Värvilahendused maitsekad ja viimistlus väga hea. Kõik kontaktid ja lülitid olid just nagu meie poolt ja õigesse kohta paika pandud. Igaks elujuhtumiks ka tööstusvool paigas. Interneti vahendusel ehitatud maja oli proovikiviks ka ehitajale endale, kuna taolist kogemust polnud varem ette tulnud. Nagu meile võtmeid üle andes öeldi, püüti ehitada maja nagu endale, kuna kogu vastutus ja usaldus oli pandud ehitaja õlule. Olime kõik rõõmsad ja õnnelikud - lõpptulemus oli seda väärt.

Ootasime põnevusega talve ja talv tuli. See oli tõeline tuleproov meie majale, kuna 2009/2010 talv oli väga lumerohke, paukus pakane ja 25 kraadine külm kestis kohati nädal ja rohkemgi. Meie maja pakkus meile aga hubasust ja soojust. Kaminatuli on olnud pigem silmailu ja meeleolu loojaks kui soojuse saamiseks. Viimased kaks talve oleme mööda saatnud mõnusalt soojas majas. Arvame, et õige palgitehnoloogia ja maaküte on parimad valikud meie kliimas. Ka pole meil olnud probleeme veesüsteemiga. Oleme oma maamajas nüüdseks elanud peaaegu 3 aastat. Ehitusfirma andis meile garantii 2 aastat. Selle aja jooksul on olnud vaid minimaalselt vajadusi, peamiselt palkmaja timmimine, kuna maja vajumine selle aja jooksul on olnud kuni 5cm. Suhted ehitajaga on jäänud püsima pigem sõbra- kui klienditasemel. Kui sooviksime taas midagi juurde ehitada või uut alustada, valiksime kindlasti taas ‘Ritsu’.

Palkmaja maamajana looduse keskel oli meile parim valik ja lahendus. Maja sisekliima on suurepärane. Maja hingab. Kogeme seda eriti pärast linnamajas elamist. Ei tea, kas tervislik palkmaja ja maakoha puhas loodus või eluviisid, võibolla mõlemad, aga haigused meid külastanud pole.

Helbe ja Ülo Ambus