- Tühi korv
Energia säästmine muutub päev-päevalt üha aktuaalsemaks teemaks.
Millele tuleks aga mõelda, kui tahame kokku hoida?
Millest alustada ja kui kaugele tasub ökonoomsust taotledes minna?
- Alusta projektist
Energia säästmisele tuleb mõelda juba maja ehitamist planeerides. Esimene energiakulu mõjutav tegur on hoone asukoht. Näiteks mereäärne maja, mis on tuultele avatud, kulutab selgelt rohkem energiat – eriti juhul, kui tahetakse kaunist vaadet ja ehitatakse seepärast mere poole üksnes klaasist koosnev fassaad.
Maja projekteerides tuleb läbi mõelda akende paigutus ilmakaarte suhtes. Suured aknad põhjakaares jahutavad maja, suurte lõunapoolsete akende kaudu soojendab päike suvel ruumid jällegi liialt kuumaks, mistõttu läheb tarvis jahutussüsteemi. Seetõttu ehk ei tehtud “vanasti” Eestis asjata madalaid uksi ja väikesi aknaavasid.
Energia kokkuhoiu seisukohalt on äärmiselt oluline katus: katusest ja akendest-ustest kokku läheb välja u 65% maja soojusest. Tähelepanu peaks pöörama nii soojustuse paksusele kui ka materjalide õhutihedusele. Valida tuleks aknad ja uksed, mille on valmistanud usaldusväärne tootja ja mis vastavad uutele soojapidavuse normidele.
- Odav ei ole alati säästlik
Üks olulisemaid otsuseid on küttesüsteemi valik. Kindlasti on esialgse investeeringuna odavaim lahendus võrreldes maaküttesüsteemiga elekterküte, kuid pikas perspektiivis see siiski mõistlikuks lahenduseks ei osutu.
Kui maja on valmis, tuleb paigaldada ventilatsioonisüsteem ja kodumasinad, mis on ökonoomsed. Mida parem on seadmete energiaklass, seda vähem elektrit kulub. Kaaluda tasuks, kas elektritarbijad peavad olema vooluvõrgus kogu päeva. Paljudel juhtudel onvõimalik elektrisüsteem välja ehitada nii, et maja valvesse panek lükkab ühtlasi hoone voolu välja.
Veel oleneb säästlikkus sellest, kuidas omanik maja ja selle tehnilisi lahendusi kasutab, näiteks kas tuulutamiseks hoitakse akent lahti või teeb õhutamistöö ära ventilatsioonisüsteem?
- Õhk liigub majja
Konstruktiivse poole pealt tuleb tähelepanu pöörata tõsiasjale, et majas on alati alarõhk: piltlikult öeldes tõmmatakse väljast õhku sisse. Kui kamin küdema panna, suureneb alarõhk ja õhu sissetõmme veelgi. Vill ega tuuletõke väljast tulevat õhku kinni ei pea, tuuletõke kaitseb vaid tuule surve eest. Seetõttu pöörataksegi põhjamaades tuuletõkke paksuse asemel järjest enam tähelepanu sisemisele aurutõkkele.